Türkiye’deki Sunuculara Ucuz Alternatifler – 1

Malumunuz Türkiye’de hosting alanında kaliteyi yakalamak biraz zor. Bazen yüksek ücretler ödeseniz de beklediğiniz hizmeti alamıyorsunuz(Hatta bu yazıyı yazdığım esnada birkaç dakikalığına veritabanı sunucusu çöktü). Tabi bunda ülkedeki telekomünikasyon altyapısı ve yüksek trafik ücretlerinin de etkisi olduğunu düşünüyorum.

Ben de özellikle son günlerde çalıştığım projeler dolayısıyla daha hesaplı alternatifler arayışına giriştim. Yine Türkiye’deki firmaları araştırırken şans eseri bir reklamı gördüm. DigitalOcean; 5$’a cloud server ! Tabi hemen merak edip siteyi inceledim. Ardından internetteki yorumlara göz attım. Okuduğum tüm forumlar, sözlükler ve makalelerde (evet firma ve verdiği hizmet hakkında birçok makale de mevcut) firma hakkında olumlu yorumlara rastladım. Özellikle de müşteri hizmetleri ve yardımlaşma topluluğu konusunda ellerine su dökebilecek başka bir hosting firması yok gördüğüm kadarıyla.

İlk paketleri olan 5$’a kiraladıkları sunucunun biraz fazla düşük özelliklere sahip olduğunu düşündüğüm için, 2. paketi denemeyi seçtim. 10$‘lık bu pakette 1GB Ram, tek çekirdek işlemci, 30 Gb SSD Hdd ve 2 Tb trafik limiti bulunuyor. Kendileri de en popüler paketlerinin de bu olduğunu belirtmişler paket sayfasında.

Tüm paketlerde aylık ve saatlik ödeme opsiyonu da mevcut. Dilerseniz paypal veya kredi kartı ile hesabınıza para yükleyip, saatlik olarak krediden düşmesini de sağlayabiliyorsunuz. Ben saatlik ödeme opsiyonuna pek ısınamadığım için aylık periyotta ödemeyi seçtim. İşin ilginç tarafı, kredi kartı bilgilerini, fatura bilgilerini vs. tanımladım. İstediğim hizmeti de anında aktif ettiler ancak kredi kartından ödeme henüz alınmış gözükmüyor(2 gün geçmesine rağmen). Bir ihtimalle, kullandıktan sonra öde şeklinde politikaları olabileceğini düşünüyorum. Ay sonunda onu da göreceğiz.

Ayrıca internette birçok hediye kuponu da mevcut. 5, 10, hatta 20$’lık bu kuponları kullanabilmek için, yine 10$ değerinde kredi yüklemeniz gerekiyor. Hatta öyle ki, kupon kodunu girerken eski olduğuna dair hata verirse, müşteri hizmetleri ile bu durum görüşüldüğünde onlar sizin hesabınıza 5 yada 10$ değerinde krediyi kendileri tanımlıyorlar. Biraz alışılagelmişin dışında bir hizmet olduğu kesin.

Gelelim diğer güzelliklerine; söylediklerine göre 55 saniyede sunucuyu sizin için hazırlıyorlar. Bende 1 dakika 15 saniye sürdü 🙂 İşletim sistemi kurulumu için birçok seçenek mevcut. Ubuntu, CentOs, Debian, Arc Linux ve Fedora’dan istediğinizi seçebiliyorsunuz. Ayrıca her işletim sisteminin de farklı sürümleri ve 32-64 bit seçeneği mevcut. Malesef ki windows seçme şansınız yok (lisans ücretleri sunucu ücretlerinden fazla olduğundan dolayı olsa gerek). Yalnızca ubuntu için lamp, ruby on rails, redmine, ghost, wordpress gibi uygulamarı da seçerek bunları kendiniz yükleme ve ayarlama derdinden kurtulmuş oluyorsunuz.

Asıl problem oluşturabilecek sıkıntılar buradan sonra başlıyor. Kurulum yaparken herhangi bir hosting kontrol paneli kurdurma şansınız yok. Hatta ubuntu sürümleri haricinde diğer sistemlerin tüm ek paketlerini kendiniz kurmak zorundasınız. Zaten anasayfadaki video’yu izlediğinizde verdiği mesaj da şu; “built by developers, for developers“. Burada da imdadınıza yardım sayfaları ve topluluğu yetişiyor. İhtiyacınız olan birçok konuda makale yada önceden sorulmuş soru mevcut. Henüz cevaplandırılmamış bir soruya da rastlamadım.

Ben bu yazıyı yazıdığım tarihte yalnıza 2 adet sunucu opsiyonu vardı. İkisi de New York merkezli. Daha önce avrupadaki sunuculardan satın alan arkadaşlar da var. Avrupa sunucularının stoklara girmesinin birkaç haftayı bulacağını söylemişler. New York sunucularının Ping süresi 150 ms civarında olsa da genel hızları ödenen ücrete nazaran gayet iyi gönürüyor.

Yazıda bahsi geçen DigitalOcean için şurdan; www.digitalocean.com
İnternette bulduğum benzer bir alternatif olan Linode için şurdan; www.linode.com

Umarız ülkemizde de yakın zamanda bu tarz müşteri ilişkileri ve teknolojileri yönünden güçlü firmalar görürüz. Farklı bir inceleme yazısında görüşmek üzere.

Bir Cevap Yazın