Apache’den Nginx’e Geçişte /tmp Sorunsalı

Eğer apache’nin fazlaca bellek tüketiminden ve artan trafik sayesinde sunucunun hantallaştığından yakınarak nginx veya benzeri bir alternatife geçmek isterseniz bazı sorunlar da beraberinde gelecektir.

Genellikle session oluşturmada yada dosya yüklemede problemler yaşanabilmekte. Çözüm basit;

Öncelikle session’ları dosya olarak oluşturarak tutuyorsanız, session dizininin nginx’e geçiş sonrası değişmiş olabileceğini unutmayın. Örneğin Apache ile mod_php kullanırken /tmp/php_sessions altında bulunan session’lar, nginx ve php-fpm geçişi sonrasında /tmp/phpfpm_sessions altında tutuluyor olabilirler. Bunun için nginx.conf ve php-fpm.conf dosyalarını sunucunuzda bularak gerekli ayarlamaları yapmalısınız.

Diyelim ki aynı klasör altında tutuluyorlar, ancak yinede session oluşturmada sorun yaşıyorsunuz. Bu kez de session klasörünün izinlerini değiştirmelisiniz. Grup olarak apache ve kullanıcı olarak da domain ismi atanmış olabilir. Eğer nginx için ayrı bir grup sistemi varsa chmod ayarlarını doğru yapmış olmalısınız.

Ayrıca yüklenen dosyaları geçici olarak tuttuğunuz /uploads gibi bir klasörünüz varsa, yada okuma/yazma yaptığınız diğer klasörler, tümünün chmod ayarlarını ve grup/kullanıcı ayarlarını yeniden yapmalısınız.

ssh üzerinden o and bulunduğunuz dizin altındaki tüm dosya ve dizinlerin yazma izinlerini ve sahibini öğrenmek için şunu kullanın:

Dosya yada klasör’ün bağlı olduğu grubu değiştirmek için ise;

Ayrıca izin değiştirme konusunda sorun yaşadığınız boş klasörleri şu komutla direk silebilirsiniz;

Bir Cevap Yazın