MySQL Foreign Key (Dış Anahtar) Kontrolü

Bildiğiniz gibi MySQL, ilişkisel bir veritabanı yönetim sistemi(RDBMS). Bu da demek oluyor ki doğru tablo motoru kullanıldığında tablolar arasında ilişkilendirmeler yapabiliyoruz.

Bu yazımda ilişkilendirilmiş tablolarda düzenleme yapılması sonrasında alınacak aksiyonlara değineceğim. Öncelikle InnoDB yada diğer ilişkisel tablo motorlarından birini kullanmamız gerekiyor. MyISAM ne yazık ki bu desteğe sahip değil.

Bu konuyu en iyi anlamak ve anlatmak için örnek bir senaryo üzerinden gitmenin daha iyi olacağını düşündüm. İnternette çok sık karşımıza çıkan bir yapı var ve ben bunu en temel haliyle ele almak istiyorum. Konu: üyenin sitenizden bir ürün satın alması, yani e-ticaret. Devamını oku

MAMP Server: MySQL root şifresini değiştirmek

MacOs’ta MAMP üzerinde phpmyadmin’e ulaşamıyorsanız MySQL root şifrenizi değiştirmek için basit bir yöntem mevcut.

Terminal’i açın, ardından aşağıdaki komutu girin;

Yukarıdaki -pEskiSifre bölümüne şifrenizi -p kısmına bütünleşik olarak yazmanız gerekli. Örn; -p12345 şeklinde.

Mysql “connection using old (pre-4.1.1) authentication protocol refused” hatası

Eğer siz de benim gibi Mysql workbench yada benzeri programları güncelledikten sonra, her zaman bağlandığınız veritabanına bağlanmaya çalışırken bu uyarıyı almışsanız, bilin ki yalnız değilsiniz.

Sorun MySql’in kullanıcı şifrelerini saklama yönteminden kaynaklanıyor. mysql 4.1 ve öncesi için şifreleme 16 byte olduğu için, sonraki sürümlerde, 41 byte’a çıkarıldığında, şifreleme için fonksiyonlar değiştirilmiş. Siz mysql 5.0 ve üstü bir sürüm kullanıyor bile olsanız, örneğin plesk ile birlikte gelen sürüm (galiba sonradan güncellendiği için) hala eski şifreleme yöntemini kullanıyor olabilir. Biz de şimdi kullanıcıların şifrelerini tekrar 41 byte olarak güncelleyeceğiz.

Devamını oku